Wystawa kolekcji Retroavangardy i galerii Korekta

Do  25.10.2017 w Galerii Korekta w centrum Warszawy można oglądać wystawę kolekcji Retroavangardy i galerii Korekta. Wystawa zorganizowana jest w ramach pierwszej edycji Warsaw by Art. Pro­jekt Warsaw by Art po­wstał z ini­cja­ty­wy renomowanych war­szaw­skich ga­le­rii, a jego celem jest sze­ro­ko po­ję­ta pro­mo­cja sztu­ki współ­cze­snej. Wystawa kolekcji wpisuje się także w obchody stulecia awangardy w Polsce (Rok Awangardy). Ekspozycja obejmuje bowiem prace światowej sławy artystów, wśród których są przedstawiciele głównego nurtu awangardy jak i jej spadkobiercy: Josef Albers / Jan Berdyszak / Henryk Berlewi / Stanisław Fijałkowski / Koji Kamoji / Jerzy Grabowski / Jerzy Grochocki / Macaparana / Dariusz Mlącki / Jozef Peeters / Władysław Strzemiński / Henryk Stażewski / Urszula Ślusarczyk.

Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition From the left: Berlewi, Peeters, Grabowski, Albers
Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition
From the left: Berlewi, Peeters, Grabowski, Albers

Przyjrzyjmy się bliżej wybranym dziełom:
Niewielkich rozmiarów dwustronny linoryt Jozefa Peetersa, jest częścią publikacji, w skład której weszło 8 abstrakcyjnych, czarno-białych grafik oraz typograficzna okładka. Praca pochodzi z 1921 roku i jest przykładem początków abstrakcji geometrycznej w Europie. Jozef Peeters obok Karela Maesa uznawany jest za pioniera belgijskiej awangardy.

Jozef Peeters, linocut, 1921
Jozef Peeters, linocut, 1921

Henryk Berlewi – czołowy przedstawiciel awangardy w Polsce reprezentowany jest poprzez dwie prace: litografię barwną z 1922 r. przedstawiającą zgeometryzowaną postać kobiecą oraz plakat do pierwszej retrospektywnej wystawy Berlewiego zorganizowanej w 1964 roku w Berlinie.

Henryk Berlewi – lithography, 1922; poster, 1964
Henryk Berlewi – lithography, 1922; poster, 1964

W kolekcji znalazły się grafiki Jerzego Grabowskiego, wybitnego geometrysty, inicjatora Międzynarodowego Triennale Grafiki w Polsce. Cztery miniatury wykonane są w technice barwnego linorytu. Towarzyszy im szkic/rysunek wiekszego formatu wykonany w technice odręcznej. Szkice Grabowskiego są pełnowartościowymi dziełami sztuki, które artysta podpisywał i datował.

Jerzy Grabowski, linocuts
Jerzy Grabowski, linocuts
Jerzy Grabowski, linocuts
Jerzy Grabowski, Josef Albers

Podobnie rzecz się ma ze szkicami do obrazów słynnego abstrakcjonisty Josefa Albersa. Zwiazany z Bauhausem Albers w swojej twórczości zdradzał naukowe podejscie do badań nad kompozycją i kolorem. Taki charakter ma odręczny rysunek jego autorstwa wykonany farbą olejną na papierze.

W prezentowanej kolekcji nie zabrakło wielkich nazwisk z klasyki polskiej awangardy. Dwie duże litografie autorstwa Strzemińskiego i Stażewskiego wykonane zostały w 1973 roku przez Maxa Billa i wydane z okazji 40. rocznicy utworzenia ugrupowania  artystycznego ’Abstraction-Création’. Max Bill uczył się w Bauhausie u Paula Klee i Kandinskiego.

Władysław Strzemiński, Unist composition, based on composition from 1931, 1973
Władysław Strzemiński, Unist composition, based on composition from 1931, 1973
coloured lithography on paper, 50 x 50 cm
Printed in 1973 by Max Bill to mark the 40th anniversary of the creation of the „Abstraction-Création”
Henryk Stażewski, „Composition”, colour lithography on paper, 52 x 63 cm, signed by pencil on the lower right corner: 'H.Stazewski'
Henryk Stażewski, „Composition”, colour lithography on paper, 52 x 63 cm,
signed by pencil on the lower right corner: 'H.Stazewski’

Z kolei uczniem, a potem asystentem Władysława Strzemińskiego był Stanisław Fijałkowski, którego grafika również należy do prezentowanej kolekcji. Fijałkowski – kontynuator polskiej awangardy oraz profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jest doktorem honoris causa tejże uczelni.

Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition From the left: Stażewski, Fijałkowski, Mlącki
Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition
From the left: Stażewski, Fijałkowski, Mlącki
Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition
Retroavangarda and Korekta Gallery collection exhibition

Szczególną uwagę na wystawie przykuwały prace brazylijskiego artysty Macaparany. Jest to bowiem pierwsza prezentacja jego dzieł w Polsce. Sześć prac wykonanych w technice mieszanej stanowi zwarty cykl wysublimowanych abstrakcji geometrycznych, które świetnie wpisały się w ogólny zamysł wystawy. Prace Macaparany łączą ducha klasyków awangardy ze współczesnymi artystami uprawiającymi sztukę geometryczną.

Macaparana
Macaparana
Macaparana
Macaparana

Nieco inny klimat mają obrazy Dariusza Mląckiego, które jakby łączą świat abstrakcji i symbolu ze światem duchowym, organicznym, pełnym gradacji. Koperty Mląckiego intrygują, wyzwalają emocje poprzez swą niejednoznaczność, ukrytą w nich tajemnicę.

Dariusz Mlącki – Envelope
Dariusz Mlącki – Envelope

Na wystawie kolekcji galerii Korekta i Retroavangardy dominują grafiki, ale nie zabrakło form przestrzennych. Należy do nich kompozycja przestrzenna Jerzego Grochockiego – polskiego artysty tworzącego w USA oraz relief Koji Kamoji – Japończyka mieszkającego i tworzącego w Warszawie. Lapidarne jak haiku prace Koji Kamoji od lat fascynują odbiorców, a ich prosty, surowy wyraz odpowiada stylowi całej kolekcji.

Jerzy Grochocki
Jerzy Grochocki
Koji Kamoji
Koji Kamoji

Kolekcję dopełnia kompozycja abstrakcyjna Jana Berdyszaka oraz minimalistyczny obraz Urszuli Ślusarczyk – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ślusarczyk należy do czołówki artystów współczesnych posługujących się językiem geometrii, działających obecnie w Polsce.

Jan Berdyszak
Jan Berdyszak
Painting by Urszula Ślusarczyk
Painting by Urszula Ślusarczyk

Prezentowana kolekcja jest początkiem cyklu wystaw, na które już serdecznie zapraszamy naszych czytelników.

Kuratorzy wystawy: Anna Kłos i Dariusz Mlącki

Scroll to Top