Do 25.10.2017 w Galerii Korekta w centrum Warszawy można oglądać wystawę kolekcji Retroavangardy i galerii Korekta. Wystawa zorganizowana jest w ramach pierwszej edycji Warsaw by Art. Projekt Warsaw by Art powstał z inicjatywy renomowanych warszawskich galerii, a jego celem jest szeroko pojęta promocja sztuki współczesnej. Wystawa kolekcji wpisuje się także w obchody stulecia awangardy w Polsce (Rok Awangardy). Ekspozycja obejmuje bowiem prace światowej sławy artystów, wśród których są przedstawiciele głównego nurtu awangardy jak i jej spadkobiercy: Josef Albers / Jan Berdyszak / Henryk Berlewi / Stanisław Fijałkowski / Koji Kamoji / Jerzy Grabowski / Jerzy Grochocki / Macaparana / Dariusz Mlącki / Jozef Peeters / Władysław Strzemiński / Henryk Stażewski / Urszula Ślusarczyk.
Przyjrzyjmy się bliżej wybranym dziełom:
Niewielkich rozmiarów dwustronny linoryt Jozefa Peetersa, jest częścią publikacji, w skład której weszło 8 abstrakcyjnych, czarno-białych grafik oraz typograficzna okładka. Praca pochodzi z 1921 roku i jest przykładem początków abstrakcji geometrycznej w Europie. Jozef Peeters obok Karela Maesa uznawany jest za pioniera belgijskiej awangardy.
Henryk Berlewi – czołowy przedstawiciel awangardy w Polsce reprezentowany jest poprzez dwie prace: litografię barwną z 1922 r. przedstawiającą zgeometryzowaną postać kobiecą oraz plakat do pierwszej retrospektywnej wystawy Berlewiego zorganizowanej w 1964 roku w Berlinie.
W kolekcji znalazły się grafiki Jerzego Grabowskiego, wybitnego geometrysty, inicjatora Międzynarodowego Triennale Grafiki w Polsce. Cztery miniatury wykonane są w technice barwnego linorytu. Towarzyszy im szkic/rysunek wiekszego formatu wykonany w technice odręcznej. Szkice Grabowskiego są pełnowartościowymi dziełami sztuki, które artysta podpisywał i datował.
Podobnie rzecz się ma ze szkicami do obrazów słynnego abstrakcjonisty Josefa Albersa. Zwiazany z Bauhausem Albers w swojej twórczości zdradzał naukowe podejscie do badań nad kompozycją i kolorem. Taki charakter ma odręczny rysunek jego autorstwa wykonany farbą olejną na papierze.
W prezentowanej kolekcji nie zabrakło wielkich nazwisk z klasyki polskiej awangardy. Dwie duże litografie autorstwa Strzemińskiego i Stażewskiego wykonane zostały w 1973 roku przez Maxa Billa i wydane z okazji 40. rocznicy utworzenia ugrupowania artystycznego ’Abstraction-Création’. Max Bill uczył się w Bauhausie u Paula Klee i Kandinskiego.
Z kolei uczniem, a potem asystentem Władysława Strzemińskiego był Stanisław Fijałkowski, którego grafika również należy do prezentowanej kolekcji. Fijałkowski – kontynuator polskiej awangardy oraz profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jest doktorem honoris causa tejże uczelni.
Szczególną uwagę na wystawie przykuwały prace brazylijskiego artysty Macaparany. Jest to bowiem pierwsza prezentacja jego dzieł w Polsce. Sześć prac wykonanych w technice mieszanej stanowi zwarty cykl wysublimowanych abstrakcji geometrycznych, które świetnie wpisały się w ogólny zamysł wystawy. Prace Macaparany łączą ducha klasyków awangardy ze współczesnymi artystami uprawiającymi sztukę geometryczną.
Nieco inny klimat mają obrazy Dariusza Mląckiego, które jakby łączą świat abstrakcji i symbolu ze światem duchowym, organicznym, pełnym gradacji. Koperty Mląckiego intrygują, wyzwalają emocje poprzez swą niejednoznaczność, ukrytą w nich tajemnicę.
Na wystawie kolekcji galerii Korekta i Retroavangardy dominują grafiki, ale nie zabrakło form przestrzennych. Należy do nich kompozycja przestrzenna Jerzego Grochockiego – polskiego artysty tworzącego w USA oraz relief Koji Kamoji – Japończyka mieszkającego i tworzącego w Warszawie. Lapidarne jak haiku prace Koji Kamoji od lat fascynują odbiorców, a ich prosty, surowy wyraz odpowiada stylowi całej kolekcji.
Kolekcję dopełnia kompozycja abstrakcyjna Jana Berdyszaka oraz minimalistyczny obraz Urszuli Ślusarczyk – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ślusarczyk należy do czołówki artystów współczesnych posługujących się językiem geometrii, działających obecnie w Polsce.
Prezentowana kolekcja jest początkiem cyklu wystaw, na które już serdecznie zapraszamy naszych czytelników.
Kuratorzy wystawy: Anna Kłos i Dariusz Mlącki