Od 30. stycznia w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park można oglądać wystawę indywidualną prezentującą najnowsze kolaże typograficzne autorstwa Anny Kłos.
„Anię Kłos poznałem w latach 90. na Europejskiej Akademii Sztuki jako studentkę w pracowni projektowania graficznego, którą prowadziłem wówczas wraz z prof. Julianem Pałką. Anna była wyjątkową studentką – wymagała wiele i od siebie, i od nas, pedagogów. Dziś Anna Kłos sama uczy, łącząc pracę nauczycielki akademickiej z zawodem graficzki-projektantki. Obok zawodu dizajnera znajduje też czas na własną, niezależną twórczość.
W 2007 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego i historii sztuki – najpierw na EAS, a od 2008 r. na WSISiZ. W 2012 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2017 r. zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu na Plakat w Meksyku, organizowanego pod egidą UNESCO, a rok później była jurorką Międzynarodowego Biennale Plakatu w Ekwadorze. Jest członkinią China International Design Educator Association (C-IDEA).
W obszar jej zainteresowań wchodzi nie tylko plakat, ale także współczesne malarstwo, grafika i rynek sztuki. Jest założycielką i właścicielką projektu Retroavangarda, inicjatywy promocji artystów z całego świata poprzez internet oraz organizowanie realnych wystaw. Fanpage Retroavangardy należy do ścisłej czołówki prezentowania światowej sztuki współczesnej i aktualnie liczy na Facebooku ponad 100 tysięcy fanów.
W ramach projektu Retroavangarda Anna zrealizowała i kuratorowała wiele wystaw międzynarodowych, m.in. Post-Ecuador Poster Biennal, Międzynarodową Wystawę Kolażu, Wystawę Współczesnej Sztuki Peruwiańskiej itd. Początkowo wystawy organizowane były w zaprzyjaźnionych renomowanych galeriach, ale od 2018 r. Retroavangarda ma do dyspozycji własną przestrzeń w Jerozolimskie Business Park, gdzie właśnie ma miejsce wystawa kolaży autorstwa Anny Kłos.
Wystawa „Typo-collages” składa się z serii kolaży utrzymanych w duchu Kurta Schwittersa, którego Kłos uważa za swojego mistrza i patrona, oraz czołowych dadaistów. O ile widać, że atmosfera i styl czasów oryginalnego DaDa są Autorce niezwykle bliskie, to jako artystka potrafi je przetransponować, czy lepiej nawet: przetłumaczyć na język współczesności. Dzięki temu oddziaływanie tych prac, zakorzenionych w przeszłości, nie tylko nie słabnie, ale przeciwnie – nabiera nowej aktualności.”
prof. Mieczysław Wasilewski, kurator wystawy
Indywidualna Wystawa Anny Kłos – foto
An absolutely awesome exhibition! Bravo, Anna Klos!!!
I would like to be present at the opening, on your location! Wow!!! A great event, congratulations to all of you!