Do końca bieżącego roku, w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park można oglądać międzynarodową wystawę grafiki, fotografii i plakatu.
W głównym hallu Galerii znajduje się 20 oryginalnych, ręcznie podpisanych i ponumerowanych grafik japońskiego artysty Fumio Tomita. Grafiki przyciągają uwagę jaskrawymi kolorami i futurystycznymi kształtami. Można doszukać się w nich nawiązań do sztuki geometrycznej lat 60., optical artu a nawet do tradycyjnej sztuki japońskiej. Precyzja wykonania i znakomite połączenie tradycji z nowoczesnością, to cecha charakterystyczna tych dzieł. Prace Tomity znajdują się w wielu renomowanych muzeach i galeriach na świecie, ale w naszym kraju jego twórczość jest mało znana. Wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park, to pierwsza tak duża prezentacja prac tego artysty w Polsce. Kolekcja należy do zbiorów Dariusza Wilickiego i Karoliny Kai Kant.
W dalszej części Galerii znajdują się prace z kolekcji Retroavangardy:
Seria 8 kolaży holenderskiej artystki Ankie van Dijk
I tu znowu mamy do czynienia z fantastycznym połączeniem sztuki dawnej i nowoczesnej. Artystka wykorzystuje bowiem w swoich kolażach pożółkły papier ze starych kopert i bibliofilskich książek. Niewielkich rozmiarów prace mają minimalistyczny, bardzo osobisty charakter i utrzymane są w ciepłej gamie kolorystycznej.
5 kolaży Magdy Tertelis
W pracach tych widać wyraźne wpływy Chin i Indii gdzie artystka spędziła swe dzieciństwo i młodość.
3 obrazy Kamila Emanuela Klonowskiego
Prace Kamila Klonowskiego to znakomity warsztat plus artystyczna wyobraźnia. Na wpół abstrakcyjne, przestrzenne formy są wyraźną aluzją do form architektonicznych. Tytuły prac oraz ich kolorystyka zdradzają silne związki z naturą.
Artysta ma na swoim koncie wiele wystaw, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Toruniu i Krakowie, a wystawa w Galerii Retroavangarda w Warszawie jest jego pierwszym pokazem w tym miejscu.
Fotografie Ignacego Matuszewskiego
Na wystawie w Galerii Retroavangarda nie zabrakło fotografii. Fotografie architektury autorstwa Ignacego Matuszewskiego wyróżniają się świetnymi kadrami, mocnymi kontrastami i wyczuciem rytmu, co sprawia, że zdjęcia te możemy odbierać jako abstrakcyjne kompozycje.
Fotografie Juana Borja (Peru)
Artysta specjalizuje się w przepięknych fotografiach botanicznych, małych formatów, ręcznie retuszowanych, w klimacie kultowych fotografii Karla Blossfeldta. Tu natomiast zdecydował się na przedstawienie innych swoich prac z zakresu portretu i architektury.
W głównej części budynku zostały zaprezentowane 32 plakaty słynnych plakacistów z różnych stron świata: Diego Becas (Chile), Leo Lin (Taiwan), István Horkay (Węgry), German Jimenez (Kolumbia), Slobodan Štetić (Serbia), Piotr Olejarz (Polska) oraz artystów z Korei Południowej: Byung-rok Chae, Chang Sik Kim, Dong Bin Kim, Gum-Jun Park, Ingi Lee, Joo Sung Kim, Jae-Jin Yoon, Ki-heun Shur, Pooroni Rhee.
Wystawa współczesnych plakatów w Galerii Retroavangarda daje możliwość śledzenia aktualnych trendów w tej dziedzinie sztuki. Artyści zapraszani do wystawy należą do światowej czołówki plakacistów.
A oto fotorelacja z wernisażu wystawy, który odbył się 22 listopada o godzinie 19.00: