Erté „Nil”

Elegancja w stylu retro, czyli powrót do art déco

W poprzednim poście pisałam, że Warsztaty Wiedeńskie miały bezpośredni wpływ na rozwój art déco. Styl ten rozwijał się w latach 1919-39 i obejmował malarstwo, architekturę, rzeźbę, grafikę, a także drobne przedmioty codziennego użytku, o których chciałabym dzisiaj napisać.

Nazwa pochodzi od francuskiego art décoratif, a dekoracyjność to jedna z głównych cech tego stylu. Dzieła utrzymane są w jasnej kolorystyce, chętnie stosowano żółty i złoty kolor, symetryczne lub skośne układy kompozycyjne, a formy były zazwyczaj mocno uproszczone i zgeometryzowane. Dekoracje i ornamenty nierzadko nawiązywały do sztuki starożytnego Egiptu.

Jednym z bardziej znanych designerów tamtego okresu był Cassandre, bardzo ciekawy artysta, do którego na pewno jeszcze powrócę w dalszych postach.  Cassandre projektował plakaty, kroje pism, a także znaki graficzne. Jest autorem m. in. logo Yves Saint Laurent. Styl art déco szybko przeniknął do świata mody. Okładki magazynów modowych tworzyli znakomici ilustratorzy jak Erté i Barbier. Ich prace analizowali twórcy głośnych filmów jak np. Wielki Gatsby, w którym akcja rozgrywa się w latach 30. w momencie największego rozkwitu art déco. Na podstawie rysunków można bowiem odtworzyć stroje minionych lat.

2_art_deco
Erté, okładka Harper’s Bazaar, 1933; Cassandre logo dla Yves Saint Laurent; Cassandre, plakat, 1929

Związki ze światem mody widoczne są w wielu wspaniałych plakatach reklamowych z początku XX wieku. Poniżej plakat reklamowy dla znanej firmy obuwniczej Salamander. Uproszczone formy, zastosowanie rytmu (multiplikacji elementów) i czystych kolorów sprawiają, że projekt łatwo wpada w oko.

poster - Ernst Deutsch-Dryden, „Salamander"
Ernst Deutsch-Dryden, „Salamander”, plakat, 1912

Mnie natomiast bardzo podobają się przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Jest teraz zresztą moda na dodatki kuchenne w geometrycznych kształtach. Retro styl, piękny wygląd, wysoka jakość wykonania i funkcjonalność – na pewno można przypisać tym przedmiotom, które będą ozdobą każdego mieszkania. Są zgrabne i eleganckie. Świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Zobaczcie sami:

art-deco-tea-service
Eric Slater, porcelanowy serwis do kawy, 1930. Shelley Potteries, Fenton, Anglia

Na zdjęciu poniżej prezentuję przedmiot z mojej kolekcji. Jest to unikatowa maselniczka z lat 30. Ma doskonały kształt, a dominantę stanowi intensywny, żółty kolor.

retroavangarda, maselnica w stylu art deco
Moja kolekcja, maselnica art déco – unikat, lata 30.

1 thought on “Elegancja w stylu retro, czyli powrót do art déco”

  1. Piękne trofeum. 🙂 Blogów o sztuce nigdy za wiele, a tutaj każdy tytuł jest intrygujący. Zamierzam regularnie zaglądać.

Comments are closed.

Scroll to Top