Od 7 czerwca 2018 w Galerii Retroavangarda w Jerozolimskie Business Park w Warszawie można oglądać indywidualną wystawę malarstwa Jacka Gowika. Zestaw abstrakcyjnych obrazów olejnych pochodzi z ostatniego okresu twórczości artysty i nie był wcześniej prezentowany. Efektowne płótna z mocnymi akcentami koloru doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Jacek Gowik jest dojrzałym twórcą, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie w 1980 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jacka Sienickiego. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.
A oto jak we wstępie do katalogu pisze o jego twórczości Zbigniew Pindor:
… Budując własną formę, stosując oryginalne środki wyrazu Jacek Gowik daje świadectwo trudnego poszukiwania prawdy pomiędzy istotą sztuki intelektualnej a zmysłowej. Wymiar zmysłowy tej sztuki to próba przekazania widzowi uczuć i atmosfery towarzyszącej powstawaniu dzieła. Wymiar intelektualny odwołuje się od tradycji malarstwa abstrakcyjnego, jego funkcji estetycznych i dekoracyjnych. W obrazach artysty formy abstrakcyjne zbudowane są z wielką starannością i rozmysłem. Całość oparta jest na symbiozie formy organicznej z abstrakcją geometryczną. Tak, więc logika i zmysłowość, dwie przeciwstawne siły ścierają się w pracach artysty. Całość podporządkowana jest nadrzędnemu celowi, jakim jest dążenie do syntezy malarskiej formy. Pionowy format większości kompozycji porządkuje malarską przestrzeń podzieloną poziomymi pasami kontrastujących barw. Sugerują one podział na trzy elementarne żywioły wodę, ziemię i powietrze. Materia malarskiej faktury jest zróżnicowana od mięsistych impastów grubo kładzionej farby po delikatne stonowane barwy opisane subtelnym modelunkiem. Czasem kompozycje ograniczają się do jednej tonacji – błękitów, sepii, różu czasem operują silnym kontrastem barw. Porządek plastyczny obrazów Jacka Gowika wyznacza podstawowy trójgłos barwny rozłożony na powierzchni kompozycji. Granaty zderzone z nasyconymi brązami i głębokimi szarościami w jednych obrazach w innych sepie zestawione są ze szmaragdowymi i ciemnobłękitnymi tonami. Wysublimowana gra kolorystyczna ma szczególne znaczenie. Ma walor stwarzania nowej formy malarskiej. Można powiedzieć, że są to tradycyjne znaki spontaniczności malarskiego gestu od ponad stu lat stosowane w sztuce. W obrazach Gowika z rozwiązaniami kolorystycznymi współdziałają układy linearne. W dynamicznych spiętrzeniach wibrujących linii i kresek wyczuwamy ruch nadany im przez artystę podczas pracy nad obrazem. Trudno nad tym ruchem zapanować gdyż opalizujące barwy i złudne światłocienie efekt ten potęgują.
Kurator wystawy: Anna Kłos
Galeria czynna od wtorku do piątku: w godz. 11.00–19.00
Galeria Retroavangarda Jerozolimskie Business Park
Aleje Jerozolimskie 146D, 02–305 Warszawa
e-mail: retroavangarda.com@gmail.com
strona artysty: www.malarstwojacekgowik.com
Pingback: Malarstwo, grafika, plakat – druga wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park - Retroavangarda
Pingback: The collection of Retroavangarda and Korekta Gallery – exhibition - Retroavangarda
Pingback: Wystawa Kolekcji Galerii Korekta i Retroavangarda - Retroavangarda