Fotorelacja z wystawy w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park w Warszawie
Alvaro Sánchez, (ur. 1975) mieszka i pracuje w stolicy Gwatemali. Tworzy kolaże, pracuje jako grafik designer, a także pisze artykuły o muzyce dla mediów drukowanych i cyfrowych. Jest miłośnikiem ostrej muzyki i dobrego wina. Temperament artysty wyraża się w jego ekspresyjnych dziełach.
Głównym motywem kolaży Alvaro Sáncheza jest zawsze człowiek. Sánchez mówi, że jego kolaże są osobistą wizją kruchości ludzkiego życia. Stąd z jego prac wyłaniają się wizerunki jeźdźców Apokalipsy, trupich czaszek i szkieletów – symbole śmierci niczym z black-metalowych okładek płytowych. W swoich kolażach artysta ukazuje też często rentgeny, wnętrzności, tak jakby chciał wedrzeć się do wnętrza człowieka, zobaczyć jego duszę. Kolaże Alvaro Sáncheza mają poetycki charakter, są opowieścią o przemijaniu.
W swoich kompozycjach wykorzystuje zdjęcia w stylu vintage, reklamy, rysunki anatomiczne i ikonografię religijną. Z imponującą sprawnością i swobodą zestawia różne materiały: retro fotografie, ryciny ze starych atlasów, tapety, mapy, znaczki pocztowe, fragmenty opakowań i wycinki z gazet. Łączy to wszystko z autorskimi rysunkami wykonanymi ołówkiem, tuszem, kredką lub długopisem. Mimo wielu środków i narzędzi użytych w kolażach, wydają się one bardzo świeże i spontaniczne, jednak pod tą pozorną lekkością i humorem kryją refleksję nad ludzkim bytem.
Kolorystyka jego prac bazuje na czarno-białych, starych vintygowych zdjęciach lub rycinach. Szarym szkieletom i trupim czaszkom towarzyszą jaskrawe plamy, najczęściej pomarańczowe lub czerwone w formie akcentów. Pojawiają się jak płomienie, agresywne, przykuwające uwagę. Większość prac Sáncheza jest inspirowana literaturą, muzyką i filmem, pomysłów dostarcza mu również miejsce, z którego pochodzi – współczesne Miasto Gwatemala i jego ulice. Oprócz wyraźnych wpływów średniowiecznych motywów Dance Macabre, istotną inspiracją w całej twórczości Alvaro Sáncheza jest estetyka Punk i Dada. Dadaizm, jako światopogląd i nurt w sztuce awangardowej lat 20. XX wieku zasłynął z kolaży. Artyści tacy jak Kurt Schwitters czy Hannah Höch mieli duży wpływ na Sáncheza, podobnie jak punkowy ruch anarchistyczny lat 70. ze swoimi artzinami, koszulkami i plakatami koncertowymi, gdzie kolażowa stylistyka doskonale wyrażała ducha czasu i bunt młodych ludzi. Taka sama ekspresja wyczuwalna jest w każdej pracy stworzonej przez Gwatemalczyka.
W twórczości artysty można wyodrębnić cykle prac tworzone w nieco odmiennych stylach. Serie te zależne są od nastroju i okresu, w którym powstały i mają różne źródła inspiracji. Na przykład serie z 2020 roku są kolorowe i malarskie. Widać w nich wyraźne inspiracje ekspresjonizmem abstrakcyjnym, twórczością artystów takich jak Cy Twombly czy Jean Michael Basquiat. Natomiast starsze prace z lat 2016-17 są surowsze, bardziej graficzne, zawierają wiele czarno-białych rycin połączonych z ekspresyjnym rysunkiem wykonanym ołówkiem lub długopisem.
Prace Alvaro Sáncheza publikowane były w światowych magazynach o sztuce i projektowaniu graficznym. Wyrobił swój własny, niepowtarzalny styl, w którym realizuje także komercyjne zamówienia: okładki do książek, plakaty, ilustracje prasowe. Potrafi łączyć działalność komercyjną z pracą czysto artystyczną. Pracuje w różnych formatach, a jego finalne dzieła są zawsze perfekcyjnie wykonane i oprawione. Kolaże Sáncheza były wystawiane w takich krajach jak: Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania, USA, Kostaryka, Meksyk, Ukraina, Szwecja, Norwegia, Grecja i Gwatemala oraz na trzech Międzynarodowych Wystawach Kolażu w Galerii Retoavangarda w Warszawie.
Od 22 kwietnia do 15 czerwca w Galerii Retroavangarda w Warszawie odbędzie się indywidualna wystawa Alvaro Sáncheza.