Koji Nagai – urodzony w 1950 r. w Hiroszimie. Po ukończeniu studiów w Hiroshima Designer College działał jako projektant graficzny zdobywając wiele nagród w tej dziedzinie. Kolażem zafascynował się dość późno, bo dopiero w 35. roku życia, ale od tego momentu poświęcił się mu bez reszty. Jego prace wyróżniają się mistrzowską precyzją wykonania i własnym, rozpoznawalnym stylem. W kolażach Kojiego Nagai można odnaleźć liczne inspiracje. Widać w nich fascynację plakatem japońskim lat 60. i 70. oraz klasyką awangardy europejskiej lat 20. Jak przyznaje sam artysta, jest wielkim fanem Tadanori Yokoo, a także Maxa Ernsta i Kurta Schwittersa.
Tematy które podejmuje wynikają z tradycyjnej sztuki japońskiej oraz fascynacji popkulturą i modą. Artysta często konfrontuje ze sobą odmienne światy i przeciwieństwa: stare i nowe, rzeczywistość i fikcję, życie i śmierć. Mimo tej różnorodności jego twórczość jest bardzo spójna.
Duża liczba szczegółów i doskonałość warsztatowa sprawia, że kolaże Kojiego Nagai ogląda się jak obrazy Hieronima Boscha. Można je też przyrównać do świata oglądanego przez szkło powiększające. Podobnie jak Roman Cieślewicz, artysta łączy w kolażach reprodukcje obrazów dawnych mistrzów z wycinkami z kolorowych magazynów. Dodatkowo jego twórczość naznaczona jest miejscem, w którym się urodził i mieszka do dziś. Prefektura Hiroszimy, posiada dwa obiekty światowego dziedzictwa narodowego: “A-Bomb Dome”, symbol modlitw o pokój na świecie oraz tajemniczą morską świątynię Itsukushima Jinja. Oba te symbole pojawiają się w różnych formach w jego twórczości.
Koji Nagai brał udział we wszystkich edycjach Międzynarodowej Wystawy Kolażu organizowanej przez Retroavangardę.
Aktualna wystawa indywidualna w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park obejmuje 88 prac artysty i jest największą dotychczasową prezentacją jego prac w Europie. Na wystawie można obejrzeć prace oryginalne wykonane w tradycyjnej technice kolażu, jak i wielkoformatowe prace cyfrowe. Jest to niepowtarzalna okazja zapoznania się z bogatą twórczością tego znakomitego artysty. Wystawa potrwa do końca września 2021.
Wywiad z Koji Nagai: koji-nagai-wywiad-ze-wspolczesnym-tworca-kolazu