9 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park odbyło się otwarcie dużej wystawy współczesnej sztuki peruwiańskiej. Wystawa organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru. Na wernisaż przybyło wielu wspaniałych gości.
Swoją obecnością zaszczycili nas Ich Ekscelencje Ambasadorowie:
JE Ambasador Peru w Polsce – Alberto Efraín Wilfredo Salas Barahona
JE Ambasador Urugwaju – Pablo Scheiner
JE Ambassador Austrii – Werner Almhofer
JE Ambasador Republiki Kuby – Jorge Martí Martínez wraz z Małżonką.
JE Ambasador Maroka – Younse Tijani
JE Ambasador Chile – Julio Bravo Yubini
JE Ambasador Królestwa Hiszpanii – Francisco Javier Sanabria Valderrama
JE Ambasador Bangladeszu – Muhammad Mahfuzur Rahman
A także:
Były ambasador RP w Wenezueli i w Brazylii – Krzysztof Jacek Hinz
Przedstawiciel Ambasady Argentyny – sekretarz Miguel Ángel Cuña
Ambasada Peru była dodatkowo reprezentowana przez:
Pedro Pablo Delgado Hinostroza – Radca-Minister
Ernesto José Pinto Bazurco Barandiarán – Radca
Magda Sędzimir-Dobrowolska – sekcja Konsularna i Kulturalna
Obecni byli też Rektorzy Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania:
JM Rektor – prof. Maciej Krawczak
Prorektor – dr inż. Jarosław Sikorski
Na wernisaż przybyła także Pani Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.
Gościem specjalnym była Pani Veronica Penagos – artystka, która przyjechała specjalnie z Limy, jako przedstawicielka artystów peruwiańskich biorących udział w wystawie.
Opis wystawy:
Ekspozycja składa się z dwóch części: W głównej części galerii, zaprezentowanych jest 20 prac autorstwa pana Daniela Rodrigueza założyciela grupy artystycznej Colorbox. Wystawa nosi tytuł „Struktury geometryczne”. Abstrakcyjne kompozycje w większości wykonane w technice akrylu na papierze i stanowią najnowszy dorobek artysty. Na uwagę zasługują wspaniałe kolaże, nieco starsze prace, które są połączeniem rozmaitych materiałów.
W dalszej części galerii zaprezentowane zostały prace 28 artystów z Limy składające się na dużą wystawę pt. „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru”. Przeważają małe formaty i podłoże papierowe. Natomiast jeśli chodzi o tematykę i użyte techniki, to mamy bardzo dużą różnorodność: od rysunków ołówkiem, tuszem czy pastelą po malarstwo akrylowe i olejne. Jest też kilka prac w technice kolażu i tradycyjnej grafiki (linoryt, mezzotinta). Wszystkie te prace, to prace oryginalne tzn. ręcznie robione i większość pochodzi z 2018 roku czyli wystawa daje wgląd w to, co się aktualnie dzieje w kręgach artystycznych Limy. Dominują prace abstrakcyjne, ale nie brakuje przedstawiających, figuratywnych w duchu surrealizmu. Warto zwrócić uwagę na tytuły prac, które w połączeniu z odrealnionymi kolorami świadczą o niezwykłej wyobraźni artystów. Wiele dzieł, nawet tych abstrakcyjnych wyróżnia się dużą precyzją, dbałością o detal. Cała ekspozycja w galerii Retroavangarda obejmuje 75 prac współczesnych peruwiańskich artystów i jest to największa jak dotąd prezentacja współczesnej sztuki Peruwiańskiej w Polsce.
Oto nazwiska wszystkich artystów biorących udział w wystawie współczesnej sztuki peruwiańskiej: Adriana Cillóniz, Adriana Romero, Aldo Ramírez, Aldo del Valle, Alex Sánchez Balboa, Allen Ladd, Ariana Macedo, Carlos Pulido, Carlos Lenes, Daniel Rodríguez, David Brillas, Diego Salazar, Dora Urdanegui, Franci Quirita, Francisco Pantigoso, Irina Gonzales, Lucia Portocarrero, Marco Gutiérrez, Nico Cotrina, Renato Rosado, Renzo Campodonico, Román Inciso, Rudy Munayco, Sandra Leonardo, Verónica Penagos, Víctor Navarro, Víctor Ruiz De Somocurcio, Yaneth Nuñez Trujillo.
List od Daniela Rodrigueza – dyrektora grupy Colorbox:
(List ten został odczytany podczas wernisażu przez Panią Weronikę Penagos – przedstawicielkę artystów) W imieniu swoim i członków Grupy „Colorbox”, którą kieruję od 2016 roku, tj. pani Adriany Cillóniz, Allen Ladd i Veróniki Penagos, zawodowych artystów plastyków, pragnę serdecznie pozdrowić i podziękować dyrektor Galerii „Retroavangarda”, pani Annie Kłos; Jego Ekscelencji Ambasadorowi Peru, Panu Alberto Salas Barahona, personelowi dyplomatycznemu Ambasady Peru w Polsce; Rektorowi Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, profesorowi Maciejowi Krawczakowi; a także artystom i wszystkim gościom, za Państwa obecność i okazane wsparcie przy organizacji dwóch dzisiejszych wystaw: „Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru 2 – wystawa zbiorowa” i „Struktury geometryczne – wystawa indywidualna Daniela Rodrigueza”.
Nie ulega wątpliwości, że w Peru sztuka zawsze – od swoich początków w okresie prekolumbijskim, w czasach imperium Inków, a także współcześnie – dawała początek nowym procesom i pobudzała do ciągłego rozwoju i zaangażowania, co nigdy nie było nam obce ze względu na naszą wielokulturową tożsamość. W Peru od dwudziestego wieku obecne są awangardowe formy ekspresji, które nie zawsze cieszyły się należytym uznaniem w swoim czasie.
Dziś macie Państwo okazję podziwiać prace dwudziestu ośmiu artystów z Peru, które odzwierciedlają współczesną estetykę i różnorodne techniki w odniesieniu do przeszłości i współczesnej awangardy. Prezentowane dzieła posiadają swoistą duszę i wyrażają radość momentu tworzenia, każde na swój sposób i poprzez dobór odmiennych technik.
Mam nadzieję, że wystawione prace będą się cieszyć Państwa zainteresowaniem. W imieniu wszystkich artystów zaangażowanych w ten projekt, przekazuję serdeczne pozdrowienia.
Zapraszam do obejrzenia wystawy dzieł współczesnej sztuki peruwiańskiej.
Daniel Rodriguez, artysta plastyk i dyrektor Grupy Colorbox
Specjalne podziękowania dla:
Wszystkich peruwiańskich artystów biorących udział w wystawie oraz dla Grupy Colorbox i jej dyrektora Daniela Rodrigueza – koordynatora działań po stronie peruwiańskiej.
JE Ambasadora Peru w Polsce – dzięki Ambasadzie dzieła peruwiańskich artystów mogły przybyć do Polski.
Pani Magdy Sędzimir-Dobrowolskiej – za wspaniałą, profesjonalną, wielomiesięczną współpracę.
WIT (Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania) – która już nie pierwszy raz wspiera działania związane z promocją sztuki na arenie międzynarodowej.
Zarządowi firm: Pemberton i Apollo Rida za umożliwienie działalności Retroavangardy w tym wspaniałym kompleksie biurowym, jakim jest Jerozolimskie Business Park. Nowoczesne, eleganckie budynki, poddane w ostatnim czasie gruntownej renowacji są siedzibą wielu znanych firm – polskich i zagranicznych. Doskonała lokalizacja oraz fakt, że w Jerozolimskie Business Park na co dzień pracuje ponad 3500 osób, sprawia, że miejsce to jest bardzo atrakcyjne zarówno na prowadzenia biznesu, jak i promocji dobrej sztuki na arenie międzynarodowej.
Retroavangarda dziękuję również firmie Ekotrade i szefowi ochrony JBP Panu Łukaszowi Zawadzkiemu za profesjonalną ochronę wszystkich wydarzeń związanych z działalnością galerii.
Organizatorzy:
Ambasada Peru w Polsce
WIT – Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Colorbox – Geometries and Abstractions
Retroavangarda
Koordynator wystawy po stronie peruwiańskiej: Daniel Rodriguez – dyrektor grupy artystycznej Colorbox
Współczesna Sztuka Peruwiańska:
„Abstrakcje i malarstwo współczesne Peru” – wystawa zbiorowa prac 28 artystów
Daniel Rodriguez – „Struktury Geometryczne” – wystawa indywidualna
Kurator wystawy:
dr Anna Kłos – pełnomocnik dziekana ds. kierunku Grafika WIT
Wystawa w Galerii Retroavangarda Jerozolimskie Business Park potrwa do końca marca 2019 r.
Galeria Retroavangarda czynna jest od wtorku do piątku: w godz. 11.00–19.00
Galeria Retroavangarda Jerozolimskie Business Park
Aleje Jerozolimskie 146D, 02–305 Warszawa
www: retroavangarda.com, e-mail: retroavangarda.com@gmail.com
fot. Tomasz Kłos & Mariusz Syperek
Pingback: Daniel Rodriguez – powiew współczesnej sztuki znad Andów –