Od 16 marca 2017 do 16 kwietnia 2017 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie można oglądać pokonkursową międzynarodową wystawę plakatu Ecuador Poster Bienal. Wystawa w Polsce obejmie około 300 najlepszych prac artystów z ponad 30 krajów. Prace te zostały wyselekcjonowane przez międzynarodowe jury spośród 9620 prac nadesłanych na konkurs. Główny konkurs i towarzysząca mu prezentacja odbyła się we wrześniu 2016 roku w Quito w Ekwadorze, a jego pomysłodawcą i głównym organizatorem był Christopher Scott, którego poprosiłam dziś o przedstawienie kilku szczegółów dotyczących tego wielkiego wydarzenia.
Anna Kłos: Skąd wziął się pomysł zorganizowania pierwszego Międzynarodowego Bienale Plakatu w Ekwadorze?
Christopher Scott: Wydaje mi się, że to było około stycznia 2015 – spotkałem się z Santiago Gomezem w restauracji w Quito, w Ekwadorze. Zaczęliśmy dyskutować jaki projekt moglibyśmy zainicjować, żeby wypromować Ekwador w obszarze grafiki projektowej. Tu, w Ekwadorze, mamy naprawdę wielu zdolnych twórców, ale oboje czuliśmy, że rzadko mają oni możliwość zaprezentowania się w tej dziedzinie na arenie międzynarodowej. Mieliśmy zasadniczo trzy pomysły, które wydawały się mieć potencjał. Pierwszym był konkurs na plakat, drugi i trzeci pozostaną na razie tajemnicą i zrealizujemy je w przyszłości. Konkurs wydał się nam obojgu bardzo ciekawy i sporo o nim rozmawialiśmy, aż zaczęliśmy myśleć o tym wszystkim w szerszej perspektywie – co, jeśli byłoby to biennale plakatu, składające się z konkursu oraz wydarzeń uzupełniających takich jak: wystawy, warsztaty. konferencje.
Ile plakatów zostało nadesłanych na konkurs oraz jak wyglądało to od strony organizacyjnej?
Otrzymaliśmy 9620 plakatów z 88 krajów. Organizacja Ecuador Poster Bienal trwała około 2 lat. Członkami zespołu są: Christopher Scott (przewodniczący), Santiago Gomez (wice-przewodniczący), Viviana Urvina (producent), Stephen Scott (websystem), Javier Jarrin (webdesign), Mario Fuentes (koordynator w Ibarra), David Jimenez (koordynator w Guyayquil), pracowało z nami także około 30 wolontariuszy, którzy pomagali z wystawami, social media, tłumaczeniami, logistyką i innymi sprawami.
Kto został zaproszony do Jury?
To było bardzo trudne, ponieważ mieliśmy do wyboru wielu wspaniałych, kreatywnych projektantów z całego świata. Głównym kryterium był wybór najlepszych twórców z różnych zakątków globu oraz zestawienie tak prestiżowego zespołu jury z pierwszą edycją Ecuador Poster Bienal. Jury składało się z następujących artystów:
JURY
Andrew Lewis, Homa Delvaray, Jessica Walsh, Lech Majewski, Lex Drewinski, Luba Lukova, Mario Fuentes, Mehdi Saeedi, Natalia Delgado, Moises Romero, Serge Serov, Stephan Bundi
JURY PRESELEKCYJNE
Agnieszka Ziemiszewska, Antonio Mena, Behnam Raeesian, Byoung Il Sun, Elmer Sosa, Iva Babaja, Jan Rajlich, Javier Perez Estrella, Mary Anne Pennington, Peter Bankov, Richard B. Doubleday, Sergio Olivotti, Sha Feng
JURY KATEGORIA D (TO BE ECUADORIAN)
Antonio Mena, David Jimenez, Mario Fuentes
Powiedz coś na temat laureatów, jest wśród nich kilka nazwisk z Polski
Udział Polaków można generalnie określić jako doskonały. Z 9620 plakatów i 88 państw biorących udział, Polska była na czwartym miejscu pod względem ilości nadesłanych plakatów. Oczywiście jury miało bardzo trudne zadanie wybierając zwycięzców pierwszej edycji Ecuador Poster Bienal, jednak Polska górowała biorąc pod uwagę ilu projektantów zdobyło medale lub honorowe wyróżnienia (z 22 nagrodzonych projektantów 6 pochodziło z Polski). W gronie zwycięzców znaleźli się następujący polscy twórcy:
Jan Bajtlik – Kategoria A (Złoty Medal)
Joanna Górska i Jerzy Skakun – Kategoria A (Wyróżnienie honorowe)
Sebastian Kubica – Kategoria A (Wyróżnienie honorowe)
Wojciech Osuchowski – Kategoria C (Złoty Medal)
Justyna Stefańczyk – Kategoria C (Srebrny Medal)
Aleksandra Gołębiewska – Kategoria C (Wyróżnienie honorowe)
W 2017 roku organizowane są wystawy pokonkursowe. Oprócz wystawy w Polsce, szykują się też inne wystawy w innych częściach świata? Czy możesz zdradzić już jakieś szczegóły?
Obecnie mamy zaplanowane wystawy pokonkursowe Ecuador Poster Bienal w innych miastach i krajach. Niektóre mogę już ogłosić, z częścią czekamy jeszcze na ostateczne potwierdzenie. Ale mogę powiedzieć, że 16 lutego odbędzie się wystawa w MAAC Guayaquil w Ekwadorze, w bardzo prestiżowej galerii i jest to dla nas wielki zaszczyt. Jesteśmy też o krok od potwierdzonych wystaw w państwach takich jak Turcja. Iran, Francja i innych.
Jakie są Wasze dalsze plany związane z Biennale? Jak wyobrażasz sobie kolejną edycję?
Od ostatnich kilku miesięcy pracujemy nad drugą edycją Ecuador Poster Bienal. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru jury, kategorii oraz wystaw gościnnych. Planujemy bardziej rozbudować drugą edycję, będzie wiele niespodzianek i jak sami rozumiecie, musimy na razie utrzymać te plany w tajemnicy 🙂 Będziemy ujawniać więcej informacji w nadchodzących miesiącach.
Dziękuję za rozmowę.
Organizatorami wystawy w Polsce są:
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Retroavangarda
WIT – Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Kurator wystawy w Polsce: Anna Kłos
tłumaczenie: Karolina Kłos
oficjalna strona Ecuador Poster Bienal: ecuadorposterbienal.com
bieżące informacje na temat wydarzenia znajdziecie także na Retroavangarda fanpage
Prace laureatów:
CATEGORY A (COMMERCIAL POSTERS)
CATEGORY B (SOCIAL POSTERS)
CATEGORY C (STUDENTS)
CATEGORY D (TO BE ECUADORIAN)