Wystawa Grafiki Koreańskiej
Wernisaż: 19 kwiecień 2024, godz. 18:30
Wystawa: 19 kwiecień 2024 – 31 Maj 2024
Kuratorzy: dr Anna Kłos, prof. Chang Sik Kim
Organizatorzy: Retroavangarda, Apollo Rida oraz Akademia WIT
Fotorelacja z otwarcia wystawy
Od 19 kwietnia do końca maja 2024 w Galerii Retroavangarda w Warszawie można oglądać Wystawę Grafiki Koreańskiej. Ekspozycja obejmuje ponad 60 prac autorstwa 21 wybitnych grafików koreańskich, głównie profesorów z renomowanych uczelni artystycznych. Plakaty i grafiki prezentowane na wystawie nawiązują do bogatej kultury i tradycji Korei Południowej, przybliżając polskiej publiczności piękno koreańskiej sztuki poprzez symbole związane z architekturą, baśniami ludowymi, kaligrafią oraz krajobrazem kraju. Wystawa została zorganizowana przez dr Annę Kłos, kuratorkę Galerii Retroavangarda, oraz Chang Sik Kim’a, profesora Uniwersytetu Stanowego w San Jose.
Lista artystów:
Ahn, Chung-un / Ahn, Sang Soo / Baik, Kum-Nam / Chae, Byungrok / Cho, Euihwan / Han, Jae Joon / Hong, Sung Taek / Kang, Byung In / Kim, Alex / Kim, Chang Sik / Kim, Hyun / Kim, Joo Sung / Koo, Dong Jo / Kwon, Myung Kwang / Lee Se-young / Lee, Bong Sup / Lee, Sang Hyun / Park, Kum Jun / Ryu, Myeongsik / Shur, Ki Heun / Yeo, Hong Gu
Ahn, Chung-un
ur. 1942 – Profesor Sztuk Pięknych na Sookmyung Women’s University. 1976–2007 Założył firmę projektową All Communications. 1981 – Członek Korea Design Promotion Agency’s Designer Hall of Fame. 2015 – Juror na Korea Design Exhibition.
Ahn, Sang Soo
Projektant wizualny i typograf. W 1985 roku poprowadził digitalizację koreańskich czcionek, projektując „Ahn, Sang Soo Che”, a później wprowadził „Ideal Che”, „Mirche” i „Mano Che”. W 1988 roku założył eksperymentalne czasopismo „Report/Report”, eksperymentując z awangardową typografią, i od tego czasu prezentuje prace oparte na koreańskiej typografii. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu krajach na całym świecie i otrzymał Nagrodę Gutenberga od miasta Lipska w Niemczech w 2007 roku oraz Nagrodę za całokształt życia na Design For ASIA Award (DFA) zorganizowaną przez Hong Kong Design Center w 2016 roku. W 2012 roku opuścił Uniwersytet Hongik, gdzie był profesorem przez ponad 20 lat, aby skoncentrować się na założeniu PaTI (Paju Typography Institute), niezależnej szkoły projektowania w Paju Publishing City.
Baik, Kum-Nam
1948 – Profesor, Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Sungkyunkwan. 1976-2013 – Laureat Grand Prix na 16. Biennale w Gabrowie. 2003 – Kategoria Projektowania na Koreańskiej Narodowej Wystawie Sztuki. Juror Stowarzyszenia Artystów Korei. Doradca Koreańskiego Stowarzyszenia Współczesnego Projektowania. Miał ponad 166 wystaw indywidualnych.
Chae, Byungrok
Dyrektor Artystyczny i projektant graficzny. Stale prezentuje prace graficzne, które odkrywają istniejące obiekty lub obrazy koreańskie w nowy i oryginalny sposób, wykorzystując „akumulację” i „nakładanie się” jako motywy swoich prac. Jego praca jest kształtowana i rozwijana poprzez formę i teksturę, obejmując doświadczenie, wiedzę i relacje.
Jego prace były wystawiane na całym świecie i są częścią stałych kolekcji Victoria and Albert Museum, Musée des Arts Décoratifs, Die Neue Sammlung i National Hangeul Museum. Ostatnio współpracował z wieloma organizacjami kulturalnymi i korporacjami, a także prowadzi zajęcia z typografii i projektowania graficznego na poziomie uniwersyteckim. Jest członkiem Alliance Graphique Internationale (AGI) od 2022 roku.
Cho, Euihwan
Ukończył Uniwersytet Hongik na Wydziale Projektowania Wizualnego w 1976 roku, a następnie studiował projektowanie fotograficzne i grafikę wydawniczą na studiach podyplomowych. Pracował jako projektant w agencji reklamowej w 1978 roku, a od 1981 roku jako dyrektor artystyczny różnych magazynów. Od 1984 do 2007 roku był dyrektorem artystycznym Chosun Ilbo, szefem centrum badawczego ds. projektowania i członkiem komitetu redakcyjnego. Od 2011 roku pracuje jako fotograf.
Han, Jae Joon
Na podstawie zasad tworzenia Hangeul (Hunminjeongyum) stworzył nowy system kombinacji alfabetu i podkreślił, że Hangeul to nowy system komunikacji, który nigdy wcześniej nie istniał w historii ludzkości. Obecnie eksploruje nieskończone możliwości Hangulu.
Hong, Sung Taek
Hong prowadzi studio projektowe Hong Design od 1994 roku. Był adiunktem na Uniwersytecie Sangmyung i Korea National University of Arts oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Projektowania Informacji Wizualnej Korei (VIDAK). Brał udział w wystawach takich jak Koreańska Wystawa Współczesnego Projektowania Plakatu (Pekin, Chiny), Tokyo 24 Godziny w Seulu (Tokio, Japonia), Projektowanie Graficzne w Korei (Nowy Jork, San Francisco, USA), Międzynarodowa Biennale Typografii (Muzeum Sztuki w Seulu, Seul, Korea), oraz Droga Papierowa Korea-Chiny-Japonia (Muzeum Sztuki w Seulu, Seul, Korea).
Kang, Byung In
Kang Byung In jest przewodniczącym Instytutu Badań Kaligrafii i od końca lat 90. pracuje nad nadawaniem dźwięku i znaczenia słów poprzez kaligrafię i projektowanie. Brał udział w wystawach indywidualnych oraz licznych wystawach grupowych z grafiką i kaligrafią. Ukończył Uniwersytet Hongik, Wydział Form Przemysłowych i Projektowania, Kierunek Projektowania Reklamowego, oraz Uniwersytet Narodowy Chungnam, Kierunek Projektowania Wizualnego. Jest członkiem Komitetu Sponsorów Narodowego Muzeum Hangeul oraz członkiem Komitetu Rozprzestrzeniania Kultury Pisma Ręcznego Kyobo Bunko.
Kim, Alex
Kim, Alex, jest CEO firmy CDR, pierwszej w Korei firmie zajmującej się projektowaniem identyfikacji, założonej w 1974 roku. Od 1989 roku pracował nad ponad 800 różnymi projektami projektowania marek i systematycznie zdobywał nagrody projektowe w Korei i za granicą.
Kim, Chang Sik
Chang Sik Kim to profesor na San Jose State, typograf oraz projektant komunikacji wizualnej. Jego specjalizacją jest integracja typografii i obrazu, zwłaszcza w wykorzystaniu metafor wizualnych i metodologii do konceptualizacji złożonych idei. Chang opublikował trzy książki, napisał wiele artykułów i miał dziesięć wystaw indywidualnych w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Armenii, Japonii, Korei i Stanach Zjednoczonych. Był również jurorem kilku międzynarodowych konkursów projektowych. Klienci Chang’a obejmują takie firmy jak Samsung, Yahoo, Hyundai Motors, Hammer Theatre i Amazon, wśród innych. Jego prace badawcze i dzieła pojawiły się na konferencjach i publikacjach profesjonalnych, w tym Graphis, Print, How magazine, Baseline magazine, konferencji ICOGRADA, konferencji Granshan, AIGA Munich Design Week, itp.
Kim, Hyun
Kim, Hyun był CEO Design Park od 1984 do 2017 roku. W 1988 roku został uznany za „Projektanta Roku” przez magazyn Design. W tym samym roku został wprowadzony do 'Designer Hall of Fame’ przez Koreański Instytut Promocji Designu. Był także zaproszonym artystą i członkiem jury na Koreańskiej Wystawie Designu w 2020 roku.
Kim, Joo Sung
Po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich na Uniwersytecie Hongik, Joo-sung Kim założył studio projektowe o nazwie Typohouse i przeprowadził wiele udanych projektów projektowania wizualnego. Obecnie jest profesorem na Wydziale Projektowania Komunikacji w Myongji College, a jego prace dotyczące eksperymentalnego projektowania typografii zostały zaproszone do licznych międzynarodowych wystaw. Pełnił funkcję 12. prezydenta Stowarzyszenia Projektowania Informacji Wizualnej Korei oraz wiceprzewodniczącego Działu Dyskursu Akademickiego Korejskiego Towarzystwa Sztuki Podstawowej i Projektowania. Obecnie jest członkiem Koreańskiego Towarzystwa Studiów Projektowych i Koreańskiego Towarzystwa Typografii.
Koo, Dong Jo
Koo, Dong Jo był Dyrektorem Artystycznym w firmie projektowej CDR, All Communication, Zespole Badawczym ds. Środowiska Kulturowego CI od lat 70. do lat 90. XX wieku. Był także profesorem na Uniwersytecie Dongdeok Women’s University w latach 1981-2002 oraz prezydentem Stowarzyszenia Projektowania Informacji Wizualnej w Korei w latach 2002-2003.
Kwon, Myung Kwang
Kwon Myung-kwang jest wiodącym koreańskim projektantem graficznym oraz 15. Rektora Uniwersytetu Hongik. Jest uznawany za pioniera projektowania graficznego w Korei. Stworzył między innymi logo pierwszej skonsolidowanej korporacji CI w Korei, Grupy Ssangyong, pierwsze koreańskie BI Chilsung Saida, pierwsze publiczne CI KEPCO, MBC i Nongshim Group. Nauczał jako profesor projektowania na Uniwersytecie Hongik i pełnił funkcję 15. Rektora tej uczelni. Po przejściu na emeryturę został Honorowym Profesorem Projektowania Wizualnego na Uniwersytecie Sangmyung.
Nazwisko Kwon Myung-kwanga często wymienia się jako jedno z de facto przywódców odrodzenia koreańskiego projektowania. Pionier, który poszerzył zakres koreańskiego projektowania graficznego, edukator, który kładł nacisk na wszechstronne kształcenie projektantów i ich udział w społeczeństwie, kierownik ds. projektowania, prezydent stowarzyszenia oraz przewodniczący jury, pierwszy projektant pełniący funkcję Rektora uniwersytetu i laureat Medalu Cheongjo Geunjeong, Medalu Hwangjo Geunjeong oraz Nagrody Prezydenckiej zasługują na umieszczenie go w Galerii Sławy Projektantów Koreańskiego Instytutu Promocji Designu. Ale w centrum całej tej zewnętrznej aktywności, wewnętrzne przekonanie Kwon’a to stałe eksperymentowanie i wyzwanie.
„Jako projektant graficzny chcę postrzegać siebie jako 'komentatora’ języka wizualnego, który może przekazywać fakty i ideologie skuteczniej i głębiej niż jakikolwiek inny środek komunikacji,” mówi, „zawsze pamiętając, że język wizualny, podobnie jak języki matematyki i nauki, oparty jest na psychologii człowieka, która jest nastawiona na jedność. Z tego punktu widzenia stara się pełnić rolę zastępczego obserwatora, który wcześniej koordynuje wyrażanie porządku za pomocą ograniczonych elementów wizualnych, takich jak różne sposoby wyrażania, różne kształty i kolory, aby osiągnąć płynną komunikację.
Lee Se-young
Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Uniwersytetu Hongik Projektant Graficzny w Ahn Graphics Designer w latach 1988-2006 Obecnie Reprezentant studia projektowego
Studio Navi
3f, 8-9 myeong nyun 2-ga jongnogu, seoul, korea
p. 742 8742 / m. 010 8976 8065 / e. nabiooo@empas.com
Lee, Bong Sup
Profesor Lee, który przeszedł na emeryturę w 2014 roku po 35 latach pracy jako profesor na Uniwersytecie Yeungnam od 1979 roku, jest jednym z pionierów grafików 1.5 pokolenia w Korei, którzy odegrali ważną rolę w rozwoju historii grafiki koreańskiej, wyrażając kulturę i piękno Korei w unikalnym języku wizualnym. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Hongik, Kierunek Sztuki Stosowanej, oraz Wydziału Projektowania Przemysłowego Uniwersytetu Hongik, gdzie specjalizował się w projektowaniu reklamowym, zaprojektował kalendarz Lucky Geumseongsa, CI i plakat dla Gyeongju World Culture Expo oraz plakat dla 1. Koreańskiej Wystawy Projektowania.
Otrzymał również Nagrodę Przewodniczącego Narodowej Federacji Biznesmenów i Kobiet oraz Specjalną Nagrodę (Plakat Promujący Turystykę Korei) na Koreańskiej Wystawie Projektowania Przemysłowego, Nagrodę Premiera za Konkurs Fotografii i Plakatów Turystycznych, Nagrodę dla Zalecanego Artysty na Koreańskiej Wystawie Projektowania Przemysłowego, Wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Samorządowych za Expo Światowej Kultury w Gyeongju w 1998 roku, Złoty Medal w Kategorii Plakatu na Konkursie Promocyjnych Produktów Gwanggwang, Nagrodę Kulturalną Gyeongsangbuk-do oraz Nagrodę Premiera za Projektowanie.
Lee, Sang Hyun
Profesor Wizytujący, Wydział Kaligrafii i Sztuki Literackiej, Uniwersytet Wonkwang Wiceprezes Stowarzyszenia Informacji Wizualnej Korei, Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Projektowania Kaligrafii Korei 2009, Otwarcie Wystawy „Historia Króla Sejonga” na Placu Gwanghwamun, udział czterech koreańskich artystów w wystawie 2010, Wybrany artysta na Koreańskie Centrum Doświadczeń podczas Szczytu G20 w Seulu w 2010 roku 2014, Zaproszony artysta do występu Arirang na Times Square w Nowym Jorku Artysta tworzący logo Google Hangeul na Dzień Hangeul.
Park, Kum Jun
Studiował projektowanie graficzne na Uniwersytecie Hong-ik i jest prezesem 601bisang. Otrzymał nagrodę Red Dot: Agencja Roku 2012, nagrodę Red Dot (Grand Prix), Złoty Medal na New York ADC, Złoty Ołówek na The One Show, Najlepsza Kategoria w I.D. Annual Design Review 2009 oraz Grand Award na Chińskiej Międzynarodowej Biennale Plakatu. Bierze udział w różnych międzynarodowych wystawach, a jego prace są eksponowane w muzeach na całym świecie.
Ryu, Myeongsik
Ryu studiował projektowanie wizualne oraz projektowanie reklamowe na Uniwersytecie Hongik oraz na studiach podyplomowych. Przez pewien czas był profesorem na Wydziale Sztuk Przemysłowych Uniwersytetu Hongik. Pełnił funkcję prezesa Koreańskiego Stowarzyszenia Projektowania Informacji Wizualnej (VIDAK) oraz prezesa Koreańskiego Związku Stowarzyszeń Projektowych (KFDA).
Shur, Ki Heun
Shur Ki Heun był profesorem na Wydziale Projektowania Wizualnego na Uniwersytecie Gachon (1988-2018) oraz pełnił funkcję dziekana na Wydziale Sztuki i Projektowania. Jako projektant i dyrektor kreatywny, założył studio projektowe „I&I” (1988-2016). Pan Shur zaprojektował ponad 2000 książek i liczne monumentalne publikacje (1979~obecnie). Ponadto, był prezesem Korejskiego Towarzystwa Sztuki Podstawowej i Projektowania (2012-2014) oraz prezesem Stowarzyszenia Projektowania Informacji Wizualnej Korei (2006-2007). Otrzymał nagrodę Korea Design Awards (Geunjeong Packaging, Medal for Merit, 2015) oraz Nagrodę Kultury i Sztuki Korei (Kategoria Sztuka, Nagroda Prezydenta, 2008). W 2018 roku Shur Ki Heun zorganizował wystawę indywidualną w galerii Interpaper firmy Doosung Paper C.O. o nazwie „Design School, Kiheun Shur”, która podsumowuje jego bogate archiwum projektów.
Yeo Hong Gu
studiował projektowanie wizualne oraz projektowanie reklamowe na Uniwersytecie Hongik, a także na studiach podyplomowych. Przez ponad 30 lat był profesorem na Wydziale Sztuk Przemysłowych Uniwersytetu Hongik. Jest uznawany przez Koreańskie Stowarzyszenie Projektowania jako Mistrz koreańskiego malarstwa tuszem. Obecnie jest właścicielem Galerii Hong oraz pracuje nad różnorodnymi tematami dzieł sztuki w swoim studiu.