Michał Piekarski „Free Poetry”
wystawa indywidualna
05.06.2023 – 30.09.2023
kurator wystawy: dr Anna Kłos
Michał Piekarski – artysta grafik. Kocha typografię, litery, tworzy kompozycje z fontów. Autor projektów graficznych książek, albumów, znaczków pocztowych, plakatów i miesięczników. Mieszka w Warszawie. Dyplom z plakatu w pracowni prof. Macieja Urbańca na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1979. Doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2019. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WIT) pod auspicjami PAN. Prowadzi pracownię „Projektowanie publikacji”. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, m.in. BOSZ, Burda, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Paskal, Rosikon Press, Muza, Arkady, Poczta Polska.
www.michalpiekarski.com.pl
W Galerii Retroavangarda prezentowana jest wystawa prac graficznych dr Michała Piekarskiego z ostatnich trzech lat. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt plakatów typograficznych, nawiązujących do poezji wizualnej i inspirowanych wierszami słynnych polskich poetów. W kompozycjach tych autor użył zaprojektowanego przez siebie kroju liter Sobota Bold Condensed. Prace prezentowane są w formie wysokiej jakości druków cyfrowych w formatach 70 x 100 cm oraz 50 x 70 cm. Wystawie towarzyszy katalog (ISBN: 978-83-67320-86-3).
Organizatorzy:
Retroavangarda, WIT – Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN, Apollo Rida
Od momentu ukończenia studiów na warszawskiej ASP w 1979 roku Michał Piekarski całą swoją aktywność twórczą i zawodową poświęcił typografii i literze. Pracował w wielu czołowych polskich i zagranicznych wydawnictwach. Projektował plakaty, layouty magazynów, książki, a nawet znaczki pocztowe. W pracy zawodowej potrafił sprostać wielu typograficznym wyzwaniom, z biegiem lat doprowadzając projektowanie typografii do perfekcji. Ta ogromna wiedza z zakresu projektowania publikacji przełożyła się na Jego sukces dydaktyczny. Doktor Michał Piekarski od wielu lat prowadzi zajęcia z Łamania Publikacji w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie przekazując studentom zasady składania tekstu. Zajęcia te są wysoko cenione wśród studentów i stanowią ważny element całego programu studiów. Wystawa w Galerii Retroavangarda obejmuje prace graficzne Michała Piekarskiego z ostatnich trzech lat. Składa się na nią kilkadziesiąt plakatów typograficznych w duchu poezji wizualnej, luźno opartych na wierszach znanych, polskich poetów. W pracach tych Michał Piekarski używa zaprojektowanego przez siebie kroju pisma Sobota Bold Condensed. Kolor jako akcent, kierunki ułożenia tekstu i zróżnicowanie skali liter tworzą wyraźne rytmy, dzięki którym jedne kompozycje są mocniejsze, dynamiczne, a inne spokojniejsze, subtelniejsze. Ważną rolę ogrywa w nich światło, czyli przestrzeń pomiędzy literami. W projektach Piekarskiego można odnaleźć widoczne inspiracje i sympatię autora do przedwojennej awangardy. Widać w nich echa futurystycznej działalności Tommaso Marinettiego, który jako jeden z pierwszych prowadził eksperymenty na polu nowoczesnej typografii. Widać też wpływy Bauhausu i awangardy holenderskiej (Piet Zwart). Michał Piekarski żongluje literami z wielką swobodą rozsypując je po wybranym przez siebie formacie. Chętnie łamie zasady konwencjonalnego zapisu tekstu. Ale żeby móc łamać zasady, trzeba je najpierw poznać. Na tym polega pełen profesjonalizm, czego wspaniałym przykładem jest twórczość dr Michała Piekarskiego.
dr Anna Kłos
kurator wystawy
fotorelacja z otwarcia wystawy: