Anna-Klos-cover

Anna Kłos „Fragments of Time”

Anna Kłos „Fragments of Time”
wystawa indywidualna
05.06.2023 – 30.09.2023
kurator wystawy: dr hab. Dariusz Mlącki

Anna Kłos – artystka i kuratorka. Jej zainteresowania kolażem, mail artem i sztuką niezależną sięgają lat 90., kiedy zaczęła tworzyć swoje pierwsze typograficzne prace i art-ziny. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1999 roku w pracowni projektowania graficznego prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego. W 2007 roku obroniła pracę doktorską „Kolaż dadaistyczny jako inspiracja mojej twórczości” na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Od 2008 roku prowadzi wykłady i zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WIT) w Warszawie. W 2016 roku założyła międzynarodowy projekt Retroavangarda i pod tym szyldem realizuje swoje artystyczne i kuratorskie projekty.

Na wystawie w Galerii Retroavangarda Anna Kłos prezentuje swój najnowszy cykl kolaży zatytułowany „Fragmenty czasu” (‘Fragments of Time’). Jej kolaże są wykonane w technice własnej, w której autorka wykorzystuje oryginalne dziewiętnastowieczne pergaminy pokryte rękopisami, a także maszynopisy i wydruki rysunków technicznych. Artystka podkreśla upływ czasu poprzez zmieniający się kolor materiałów pochodzących z różnych lat. Jej prace charakteryzują się kolorystyką utrzymaną w różnych odcieniach pożółkłego papieru, szarości, czerni i fioletu. Pomimo że kolaże Anny Kłos składają się z retro elementów, to ich styl jest awangardowy.

Ważnym elementem każdego kolażu jest eksperymentalna typografia, która zawiera skondensowany przekaz lub jest traktowana jako obraz lub znak. Fragmenty tekstów i poszczególne napisy, które artystka wykorzystuje w swoich pracach, są przywołaniem osobistych wspomnień. Wyrwane z kontekstu fragmenty dawnej, zapomnianej rzeczywistości, dostają nowe życie i tworzą zupełnie nowy obraz.

Nieoczywisty przekaz jest jedną z charakterystycznych cech kolaży Anny Kłos. Odbiorca jest prowokowany do tworzenia własnych interpretacji dzieł, stając się w pewnym sensie ich współtwórcą. Dzięki temu każdy może doświadczyć wystawy na swój indywidualny, osobisty sposób. Niewielki format kolaży, wysublimowana kolorystyka i unikalny sposób komunikacji z odbiorcą nadają wystawie kameralnego charakteru.

Katalog do wystawy nr ISBN: 978-83-67320-85-6

Organizatorzy:
Retroavangarda, WIT – Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN, Apollo Rida


Warstwy znaczeniowe kolaży Anny Kłos

UKŁADANIE warstw znaczeniowych jest ważnym środkiem wyrazu artystycznego w twórczości Anny Kłos. Artystka, przygotowując materiał do przyszłych kolaży, inspiruje się znalezionymi fragmentami listów, dokumentów, znaków niosących wspomnienia emocji, sięga do obszaru pamięci. Z powstałych fragmentów różnej obrazkowej Rzeczywistości, tworzy nową jakość, czyli klasycznie rozumiany kolaż. Warstwy dopasowanych elementów zaczynają się wzajemnie przenikać i przekazywać treści. Anna Kłos wykorzystuje wcześniej wyselekcjonowane elementy, znalezione w archiwach rodzinnych, na pchlich targach, które już niosą (po formie) treści ją interesujące. We właściwy sobie sposób z przyświecającym dadaistycznym duchem, komponuje obraz, łącząc przeciwieństwa w jedno. Ze wzmożoną siłą uzyskuje satysfakcjonujący efekt w postaci wizualnego przekazu. W najnowszych pracach wykorzystuje oryginalne fragmenty listów, starych papierów, technicznych dokumentów. Prace stały się jeszcze bardziej przestrzenne wizualnie i wieloznaczne. Doskonale dobrane kolory spłowiałych papierów, faktury starości, niedobite stemple, wywołują emocje, są jak znaleziony klucz do tajemniczej szafy. Jej twórczość wynika z wewnętrznego pragnienia emocjonalnego, który powściągliwie zamienia na harmonijną, wysmakowaną, wychłodzoną formę. Umiejętności typograficzne, doświadczenia w obszarze plakatu artystycznego, przekazu medialnego, oraz to co najważniejsze, pragnienie uzyskania wręcz ekstatycznego kolażu – obrazu, pozwoliły artystce na stworzenie wysublimowanego dzieła.

dr hab. Dariusz Mlącki 2023
kurator wystawy


fotorelacja z otwarcia wystawy:

Scroll to Top