O mnie

tekst o mnieAnna Kłos

Ur. w 1973 r. Warszawie. Zajmuje się projektowaniem plakatów, książek i niekomercyjnych kolaży. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni plakatu prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1999 roku. W tym samym roku rozpoczęła pracę dydaktyczną. W 2007 r. obroniła pracę doktorską pt. „Kolaż dadaistyczny, jako inspiracja mojej twórczości” na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

W latach 2002-2010 współpracowała z koncernem wydawniczym Bertelsmann Media, dla którego wykonała kilkaset projektów okładek książek i layoutów, głównie do wysokonakładowych tytułów. Brała udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych. Począwszy od 2008 r. prowadzi zajęcia z projektowania graficznego oraz wykłady z historii projektowania graficznego w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Od 2010 r. pełni funkcję pełnomocnika dziekana ds. kierunku Grafika, jest również członkiem Senatu uczelni oraz Rady Wydziału na kadencję 2013–2017 oraz 2017–21. W 2012 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2017 roku zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu na Plakat pt. ‘Escucha mi Voz’ organizowanego w Meksyku pod patronatem UNESCO, a w 2018 roku była jurorem w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Ekwadorze. Jest członkiem China International Design Educator Association (C-IDEA). W obszar jej zawodowych zainteresowań wchodzi nie tylko plakat, ale także współczesne malarstwo, grafika i rynek sztuki. Jest założycielką i właścicielką projektu o nazwie Retroavangarda.

Retroavangarda

Retroavangarda jest projektem non-profit zakładającym promocję artystów z całego świata poprzez Internet oraz organizowanie realnych wystaw. Fanpage Retroavangardy na Facebooku należy do czołówki światowej sztuki współczesnej i posiada blisko 90 tysięcy fanów. W ramach projektu Retroavangarda Anna Kłos zrealizowała w ostatnim czasie kilka wystaw międzynarodowych, których była kuratorem, m.in. Post-Ecuador Poster Bienal, Międzynarodową Wystawę Kolażu, Wystawę Współczesnej Sztuki Peruwiańskiej i in. Początkowo wystawy organizowane były w renomowanych, zaprzyjaźnionych galeriach, a od kwietnia 2018 Retroavangarda ma do dyspozycji swoje miejsce w Jerozolimskie Business Park – nowoczesnym kompleksie biurowym w centrum Warszawy. Tym samym wpisuje się w światowy trend promocji dobrej sztuki współczesnej w atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

Jeśli masz pomysł na wsparcie, rozwój projektu Retroavangarda lub masz ciekawą propozycję współpracy.
Napisz do nas! retroavangarda.com@gmail.com


Anna Kłos

Anna Kłos